İçeriğe geç

Yazılıma Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler #1

Last updated on 27 Kasım 2017

Merhabalar bu konuda her ne kadar uzman olmasamda, yaptığım araştırmalardan yola çıkarak ufak tavsiyeler vermeye çalışacağım.
Sosyal medyadan oldukça fazla soru alıyorum bu konu hakkında, “Bilgisayar/Yazılım mühendisliği kazandım bana ne tavsiye edersiniz?”, “Yazılıma başlayacağım ne yapmalıyım” tarzı birçok soru geliyor.

1.İngilizcenizi Geliştirin

Hemen hemen sektörde belli bir yere gelmiş kişilerin dediği şey ilk olarak bu ve buna sonuna kadar katılıyorum. İlk başlarda ne gerek var diye düşünüyorsunuz ama zamanla kendinizi geliştirdikçe göreceksiniz ki Türkçe kaynak yetersiz.
Diğer bir önemi ise; kullanılan programlama dillerinin içeriği zaten ingilizce, mesela bir resmi genişletmek için width “Genişlik”, rastgele değer üretmek için “Random” nesnesini kullanmamız gerekir.Tamam bunlar basit ama bazen bir hata ile karşılaşıyorsunuz ve editör size hatanın ne olduğunu söylüyor ama ingilizce ee haliyle anlayamıyorsunuz ve zaman kaybı başlıyor.

Programı yazarken bir hata ile karşılaştınız bunu aratırken stackoverflow gibi sitelerde çözümler ile karşılaşıyorsunuz ve bilin bakalım oradaki cevaplar hangi dilde, İNGİLİZCE. 🙂

Yeni bir dil veya teknoloji çıktığı zamanda tabii ki Türkçe kaynak yok. Birisi ilk olarak o dili öğrenecek sonra onunla ilgili kitap,blog,video hazırlayacakda sizde öğreneceksiniz. Ee bu teknoloji ortaya çıkaran kişiden öğrenmek varken bir başkasını bekliyorsunuz. Yani kısacası kendinizi güncel tutabilmek içinde ingilizce bilmeniz şart.

Yazı çok uzun olmasın diye devamını başka bir yazıda değineceğim. 🙂

 Kategori:GenelYazılım/Teknoloji

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.