İçeriğe geç

Yazılım Mühendisliği okuyan biri nasıl bir bilgisayar seçmeli?

Merhaba arkadaşlar

Birçok kişi yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği kazandı ve bunun sonucunda da birçok soru gelmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de laptop alacağım özellikleri nasıl olsun tarzı soruydu. Kısaca ne tür bir bilgisayar almalısınız, benim bilgisayarımın özellikleri neler onları sizlerle paylaşacağım.

RAM; aynı zamanda bilgisayarda çok fazla oyun oynamıyorsanız yazılımla ilgili programları,IDEleri çalıştırmak için min. 4 GB RAM işinizi görecektir. Benim bilgisayarımın RAM’ide 4 GB,2 senedir kullanıyorum ve RAM kaynaklı hiç bir sorun yaşamadım.

SSD; Depolama biriminiz bütçeniz yeterliyse SSD olsun. Klasik HDD’ye göre ciddi manada size hız sağlayacaktır. Çok az bir SSD olsa bile alacağınız bilgisayarda SSD olsun.

İşlemci; min. 64bit i5 işlemcili ve yeni nesil bir işlemci almaya çalışın. i5 ve i7 işlemciler arasında uçurumlar oluşturacak bir fark yok bence.

Ekran Kartı; ekran kartıda min.1GB olması işinizi görecektir. Eğer oynamıyor ve grafik tasarım ile çok ilgili değilseniz ekran kartı sizin için çokta önemli olmayacaktır.

 

Tarih:Yazılım/Teknoloji

6 Yorum

 1. Mehmet Fatih Mehmet Fatih

  Bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. 🙂

  • admin admin

   Rica ederim 🙂

 2. Büşra Büşra

  İnstagramda yorumu gördükten sonra bu kadar hızlı bir dönüş beklemiyordum ❤
  Her zamanki gibi harika bir yazı, istediğimi bulmuş oldum çok teşekkür ederim ❤
  kolay gelsiin (✿◠‿◠)

  • admin admin

   Rica ederim 🙂

 3. Alican Alican

  Depolama için sshd nasıl peki

  • Damla Kayali Damla Kayali

   SSHD’lerde yanlışbilmiyorsam 8GB SSD vardır ve geri kalanı bildiğimiz HDD’dir. Bu SSD’de hızlı boot ve çok kullanılan programlarda kullanılır. SSD ye yakın bir sonuç alındığı söyleniyor. Tabii bir SSD değildir 🙂 Kısacası HDD ile SSD arsında, ikisinin karışımı bir depolama birimi. SSD ye çok para ödemek istemiyorsan gayet iyi bir tercih olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir