İçeriğe geç

Yazılım Mühendisliği Öğrencisinin 1 Yılı (#2.Sınıf)

 

Bu yazı bir nevi bir yazılım mühendisliği öğrencisinin 1 yılını anlatan bir günlük niteliğinde olacaktır.

1.Sınıf bitiminde 2.sınıfa hazırlık olsun diye C# öğreneyim deyip koca bir yaz tatili boyunca Visual Studio’yu bir kez bile açmadım. : ) Onun yerine web programlamaya dair CSS-JavaScript ve JQuery öğrenmeye çalıştım. Yaz tatilimi çok verimli geçirmediğimi söyleyebilirim.

Projeler ile uğraşırken çekilen bir fotoğraf

Okul başladığında derslerde Nesneye Yönelik Programlama(NYP) dersinde C# görmeye başladık ve ben hala bu dile ısınamamıştım. Şuan bile çok sıcak bakamıyorum. Nedenini bende bilmiyorum 🙂 ama geliştirme ortamı birçok kolaylık sağlıyor ve kullanımı oldukça kolay. Bu yüzden artık daha sıcak bakıyorum.

Bu derste uygulamalı quizler vardı, yarım saatiniz var ve size verilen senaryoyu koda dökmeniz gerekiyor. Çok stresli ve insanı geren bir durumdu bu. Bunun yanında 1 ay süre verilen final projemiz vardı. Bu projede TCDD(Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) bilet rezervasyon sistemi yaptık. Bu projenin bize çok fazla şey kattığını söyleyebilirim.

Bir diğer ders ise Yazılım Gereksinim Analizi(YGA) bu derste analiz nasıl yapılır,nelere dikkat edilir bunları öğrendik. Bunun yanında UML , Etkileşim Diyagramları nasıl olur, nasıl çizilir öğrendik. Son haftalara gelirken hemen hemen her hafta bir ödev teslimi yaptık. Derslerde lab uygulamaları da yaptık.

Teknik metin çevirme yapmaya çalışırken

Mesleki İngilizce dersinde teknik metin çevirileri yaptık genel olarak.

Bu sadece 1.yarıyılın bir özetiydi. 🙂 2.yarıyıl daha yoğun geçti ve bunu da en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

Sevgiyle kalın.

Tarih:GenelYazılım/Teknoloji

2 Yorum

  1. Sizin gibi mühendis adayları için çok yararlı olmuş başta ben tabi… Aydınlattığınız için teşekkürler…

    • admin admin

      Ben teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir