İçeriğe geç

Yazılım Mühendisliği En Çok Gelen Sorular #1

Last updated on 12 Haziran 2019

Tanım:

Vikipedia’ya göre “Yazılım Mühendisliği” yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalı.

Birçok sektörde kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre eden bölümdür.

Ne iş yapar?

Yazılım Mühendisi birçok görev alır. Genel olarak bunlar şu şekilde sıralanabilir:

-Müşteri ilişkilerini kurar.

-Müşteriden aldığı bilgiler doğrultusunda analiz yapar.

-Tasarım yapar.

-Program yazar.

-Test eder.

-Bakım yapar.

Neler kullanır?

Bu meslekte ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayardır.

Ve çokça kahve 🙂

Bilgisayar+İnternet+Beyin+Kahve muhteşem dörtlüsü buluştuğu zaman ortaya çok iyi işler çıkabilir.

Peki Bilgisayar Mühendisi ile arasındaki fark nedir?

Yazılım Mühendisliği, Bilgisayara Mühendisliğinin biraz daha özelleşmiş halidir diyebiliriz. Bilgisayar Mühendisliğinde Hardware&Softare (Donanım ve Yazılım) ile alakalı dersler görürken Yazılımda hemen hemen sadece yazılım dersleri görürsünüz.Bu mesleği seçen insanlar “Asosyal” insanlar mıdır?

Genel olarak bana gelen sorulardan biride bu. Kimi zaman evet asosyal bir insan olmanız gerekebilir. Bir proje ile günlerinizi hatta aylarınızı harcayabilirsiniz, uykularınızı bu proje için feda etmeniz gerekebilir. Bu proje sürecinde evet asosyal bir insan olmanız gerekebilir.

Meslek zor mudur ? Ben bu mesleği yapabilir miyim? İşsiz kalır mıyım?

Yine bu sorularda bana gelen diğer sorular.

Zorluğu her meslek gibi bu mesleğinde zor yanları var. Uykusuz kalabilir, kahvelerle ayakta kalabilirsiniz. 🙂 Bazen yazdığınız kodlar hata verir bu hataları nerede yaptığınızı bulamayabilirsiniz ve kafayı yiyebilirsiniz.

Bu mesleği yapabilir miyim?

Sever ve çok çalışırsanız evet yapabilirsiniz. Bu meslek fazlaca ilgi bekleyen bir alandır. Sürekli kendiniz geliştirmeli ve yeni teknolojileri takip etmeniz gerekir.

İşsiz kalıp kalmamakta yine sizin elinizde. Mezun olan herkes aynı bilgi ve tecrübeye sahiptir. Bu yüzden sizi öne çıkaracak yanlarınızın olması gerekir. Kendinizi bu süreçte ne kadar geliştirdiğiniz çok önemli. İş bulma olasılığınız kendinizi geliştirmeniz ile doğru orantılıdır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Hakkında

CBÜ’de okuduğum için yalnızca bu üniversite hakkında size genel bilgiler verebileceğim.

Yazılım Mühendisliği bölümü, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde bulunan Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesinde bulunmaktadır. Diğer mühendislikler gibi Muradiye kampüsünde değil.

Turgutlu namı diğer Kasaba J Önceki adı Kasaba olan bu ilçe küçük fakat fakültemiz sayesinde günden güne gelişen bir ilçedir. İzmir’e yaklaşık 50dk Manisa merkeze 45dk uzaklığındadır.(Otobüs ile)

Eğitime gelecek olursak, hocalarımız alanında başarılı kişilerden oluşmaktadır ve hocalar öğrencilerle yakından ilgileniyorlar ve bunu çoğu üniversitede bulamazsınız.

Dersler biraz zorlayıcı olabiliyor, bunun nedeni ise sınavların sadece vize ve finalden ibaret olmaması. Ara ara yapılan quizler, verilen ödevler ve final projeleriyle tam bir kabus olabiliyor. 🙂Peki mezun oldum iş buldum, maaşım ne kadar olacak?

Devlet kurumlarında en az asgari ücretin 4 katı. Özel sektörde ise kişinin tecrübesine ve bilgisine göre çok farklı miktarlarla karşılaşabilirsiniz. Bu 2500 TL’den başlayabilir ve çok uçuk miktarlara kadar çıkabilir.

 

Aklınızdaki diğer soruları bana ulaştırırsanız onlara da cevap bulmaya çalışırız. 🙂

Sevgiyle kalın. Bol kodlu günler.

 

 


Tarih:GenelYazılım/Teknoloji

13 Yorum

 1. Merhaba ben de bu işler üzerine eğitim almak istiyorum, önümüzdeki dönem üniveriste sınavına girceğim. Bölümle ilgili yazıların için teşekkür ederim. Bol kodlu mutlu günler 🙂

  • admin admin

   Ben teşekkür ederim 🙂

 2. Mücahit buğday Mücahit buğday

  Merhaba
  Yazilim muhendisligini tercih etme sebebiniz neydi?
  İlk hangi programla diliyle başladın ( ben bir haftadr python çalışıyorum cok zor ama zevkli 🙂)
  İş aradığınız da iş veren uniye bkiyo mu yoksa tecrübeyemi bkiyo. İs bulma konusunda uninin etkisi cokmu.

  • damlakayali damlakayali

   Merhaba 🙂
   Yazılım Mühendisliğini seçme nedenim bir şeyler üretirken eğlenmek ve teknoloji çağında kişilere doğrudan erişebiliyor olmak. 🙂
   İlk olarak C ile başladım, okulda algoritma ve programla dersinde bu dersi görmem bunun nedeni, daha sonra bu dili kullanmadım diyebilirim.
   İş veren bazı firmalar okula bakabiliyor ama tecrübelerine ve kendini ne kadar geliştirdiğine bakmaya başlıyorlar yavaş yavaş.

 3. Berkay Berkay

  Merhaba,
  Yazınız gerçekten çok faydalı bunun için öncelikle teşekkürler 🙂
  Benim size sormak istediğim bir kaç sorum var,
  Yazılım Mühendisliği istiyorum, lise 4 e geçtim.
  Html&CSS ve ASP.NET biliyorum. Sorum ise şu; Yazılım Mühendisi olmak için “günümüzce” hangi dilleri bilmek gerekir? Genelde hep html css deniyor başlangıç olarak. Bir de size sormak istedim. Bu arada o yazdıklarım dışında başka neler öğrenmem iyi olur sizce? Bunun dışında WordPress öğrenmeye başladım sizce gelecek var mıdır wp de? Ve son olarak yazılım mühendisi olmak için genelde bu tür web tabanlı dilleri mi bilmek gerekiyor?

  • damlakayali damlakayali

   Merhaba
   Yazılım Mühendisliği çok geniş bir alan genellikle web ağırlıklı dersler gösterilsede son zamanlarda değişken dünyaya ayak uydurmak isteyen birçok okul yeni dersler eklemekte. Mezun olduğum okulda ben Siber Güvenlik derside aldım, Big Data derside ayrıca okulda Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi gibi derslerde açılmıştı. Yani web üzerinden yürümüyor sadece. Veri Bilimi ile ilgileneceksen web dilleri bilme gibi bir şart aranmaz ya da mobil geliştireceksindir yine aranmaz. Öncelikle kendine bir alan belirlemekle başlayabilirsin. Ona göre sana şu dili öğren ya da bunu öğrensen iyi olur diye tavsiyede bulunabilirim.
   Sevgiler. 🙂

 4. Sibel Sibel

  Merhabalar yazılım mühendisliği birinci sınıfı bitirdim .Blog acmak icin erken mi wordpress le bir de css html javascript ogrendikten sonra kendini gelistirmek icin nasil bir proje yaptin bu dillerle daha sonrasinda hangi dili ogrenmek mantikli yazilim uzmani olmak istiyorum

  • damlakayali damlakayali

   Merhaba
   Blog açmak için erken değil bende o zamanlardan beri blog tutmaya çalışıyorum. Kendine tasarımsal olarak beğendiğin bi siteyi referans alıp onun benzerini tasarlamaya çalışabilirsin. Ben öyle yapmıştım.Web alanında mı uzmanlaşmak istiyorsun ??

   • Sibel Sibel

    Birde bir sey daha kafama takılıyor kamuda muhendis olma hakkinda ozelde calisiyorsunuz sanirim bazi muhendisler kamuda calisin gibi seyler soylemis ne dusunuyorsun bu konuda

  • Sibel Sibel

   Aslında henüz karar vermedim bi ara bende veri bilimini dusundum ama is ilan sayisi az olunca issiz kalmaktan endise duydum wep istemiyordum acikcasi sizce gunumuzde ve ileride hangi alana daha cok onem verilir iş bulma açısından tekrar tesekkur ederim yanitladigin icin

   • damlakayali damlakayali

    veri bilimi yeni yeni oluşmaya başlayan bir alan. O yüzden iş ilanlarında görememen doğal. Teknolojinin her alanında kendini geliştirdikçe iş bulursun. Sadece seveceğin alanı bulmaya çalışmak önemli.

 5. Burcu Burcu

  web programlamanız iyi olduğu halde neden sitenizi wordpressle kurmayı seçtiniz? Biz de wordpressle mi kurmalıyız yoksa kendimiz yapmayı denemeli miyiz?

  • damlakayali damlakayali

   kullanımı kolay ve çeşitli pluginler(eklentiler) ile daha efektif kullanabiliyorsunuz. Ve benim ihtiyaçlarımı karşılıyor , sıfırdan yazarak zaman kaybetmek istemedim. Ayrıca 2015 yılından beri blog tutuyorum o zamanlar yazılıma yeni başlamıştım ve fazla bilgim olmadığı için wordpress ile başladım, bu da başka bir etken. Ve birçok yazılımcı wordpress ile blog tutmakta yazılımcısınız diye her şeyi siz yazacak değilsiniz.
   Sevgiler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir