İçeriğe geç

Yazılım Mühendisi Öğrencisinin Yaz Tatili

Öncelikle merhaba arkadaşlar. 🙂

Okulların açılmasına şurada hemen hemen 2 hafta kalmışken, yaz boyunca neler yaptım onlardan bahsetmek istiyorum bu yazımda. 

Bilenler bilir, bu dönem 3.sınıfa başlayacağım, sadece okul eğitimiyle kalmayıp kendimi geliştirmem gerektiğini düşünen biriyim. Zaten okulda her şeyin temeli veriliyor ve bizim bunun üstüne bir şeyler koymamız gerekiyor iyi bir yerlere gelebilmek için. Bende hem bu düşünceyle hem de yazılımı çok sevdiğim için bu yazımı o doğrultuda kullanmayı seçtim. 🙂

İlk olarak yoğun bir dönemin ardından tabii ki uzun bir süre dinlendim. Daha sonra çalışmalara başladım. İnstagram hesabımı takip edenler bilir neler yaptığımı az çok.

İlk önce hangi platformda gelişmek istediğime karar verdim.

2.sınıf boyunca C#’da bir şeyler gördük. Ve ben C#’ı çok sevebildiğimi söyleyemeyeceğim. Ben web ve mobil alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Öncelikle buna karar verdim. Sizde yazılımla ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız, öncelikle hangi platformda bir şeyler yapmak istiyorsunuz buna karar verin. 

Önceliğimi webe verdim. Çünkü web de bir başlangıcım vardı ve bunun üzerine bir şeyler koymak daha kolay olacaktı ve beni sıkmayacaktı.

Hangi programlama diliyle yoluma devam edeceğimi seçtim.

code-944504_960_720Bu benim için açıkcası kolay olmadı. PHP ve ASP.Net arasında çok kaldım ama sonunda PHP’de karar kıldım. Bunun asıl sebebi ise okulda zaten ASP eğitimi alacak olmamdı. Webde kendimi geliştirmek istiyorsam birçok şeyi bilmem gerekiyordu ve iki dilide öğrenmek istediğim için böyle bir şey yaptım.

Peki PHP’yi nasıl öğreniyorum?

Ben öncelikle PHP’ye Tayfun Erbilen’nin youtube‘daki video serisi ile başladım. Ardında Rıza Çelik’in A’dan Z’ye PHP kitabını aldım. Ondan da biraz ilerdikten sonra kendime bir proje belirledim. Çünkü bir programlama dilini öğrenebilmek için en güzel yöntem bir şeyler geliştirmek yani işi yoldayken öğrenmek.

Bunların yanında ayrıca ingilizce öğreniyorum.

İngilizce bizim mesleğimiz için gerçekten şart. Çünkü Türkçe kaynak sıkıntısı çekiyoruz. Ayrıca bir hatayı,bir sorunu internette aratırken Türkçe sayfalarda bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. İyi bir yazılımcı olabilmek için ingilizce şart.

12_Eylul_2012_00_16_53_9492761492İngilizce’yi The Cengiz Hoca’nın youtube ve www.bedavaingilizcedersler.com adlı sitesinde çalışıyorum. Çok güzel bir anlatımı var ve kafanıza sokana kadar uğraşıyor. Buradan onada teşekkürlerimi iletiyorum. 🙂

Birde ingilizce filmler,diziler izlemeye çalışıyorum bunu yapmamın nedeni konuşma becerimide ilerletebilmem.

Ayrıca düzenli olarak 2 tanede uygulama kullanıyorum.

1.Memrise:

Bu uygulamanın bence genel olarak kelime ve cümle ezberine dayalı bir sistemi var. Çok etkili bir uygulama olduğunu düşünüyorum ve ben çok sevdim. Sizde ingilizcenizi bu yöntemle ilerletebilirsiniz.

2.Duolingo:

Bu uygulamada Memrise benziyor. Ancak Duolingo daha sistematik ilerliyor. Gramer öğrenebiliyorsunuz ve konuşma becerinizide geliştirmek için bazı yerlerde sizden verilen cümleyi okumanızı istiyor.

Bu iki uygulamada da arkadaş ekleme sistemi var. İsterseniz beni “damlakayali” olarak aratarak ekleyebilirsiniz. 🙂

Yaz boyunca yazılım adına bunları yaptım. Buradan şu sonucu çıkarmayın sürekli olarak bunları yapmadım, yapamamda birçok insanda yapamaz diye düşünüyorum. Ancak bir düzen oturtmak gerçekten çok önemli. Hayatınızı düzene soktuktan ve planladıkça gerçekten her şeye vakit ayırabiliyorsunuz.

İnşallah birilerine bir fikir verir bu yazım. 🙂 

Tarih:Genel

Tek Yorum

  1. Mehmet Fatih Mehmet Fatih

    Her zaman ki gibi güzel ve bilgi dolu bir yazıydı. Teşekkür ederiz 🙂 Ama bence yazının başlığı yanlış olmuş. “Yazılım mühendisliği öğrencisi tatil yapmaz!” olmalıydı 😀 Çalışmaya devam 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir