İçeriğe geç

Web Geliştiricisinin Yol Haritası

Merhaba

Bugün sizlere web geliştirici olmak isteyipte bir türlü nereden nasıl başlayacağını bilemeyen, kaynak bulamayan ya da hangi kaynaktan ilerleyeceğine karar veremeyen için bir road map yani yol haritası paylaşacağım. Daha önce bununla ilgili ufak bir yazı hazırlamıştım. Ona buradan ulaşabilirsiniz. TIKLA!

Bu yazıda biraz daha detay vererek ve yeni teknolojilere yer vererek anlatacağım.

1.HTML öğrenin

HTML bir web uygulamasının iskeletidir. Nasıl ki insana genel şeklini veren iskelet ise web uygulamalarınında iskeleti HTML’dir.
HTML ile başlıklar, yazılar, tablolar, fotoğraflar, butonlar ekleyebilirsiniz. Tabii ki bunları en temel haliyle eklersiniz. HTML5 ile görsel olarak ve kullanım olarak ilerlemiş olsada html tek başına kesinlikle yeterli değildir.

Damla tamam anladık, biliyoruzda zaten bunları bize kaynak öner dediğinizi duyar gibiyim hemen aşağıya kaynakları ekliyorum. 🙂

HTML Kaynaklar

 1. Youtube webdersleri : https://youtu.be/wDh6tJmNQZc
 2. Youtube yazılım bilimi: https://youtu.be/pXI57SAP0t8
 3. Free Code Camp: https://www.freecodecamp.org/
 4. W3School: https://www.w3schools.com/
 5. Turkcell Geleceği Yazanlar : https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/web-programlama

İlk olarak 1 veya 2 kaynaktan öğrendikten sonra freecodecamp üzerinden ufak alıştırmalar yaparak bilgilerinizi pekiştirmenizi öneririm. FreeCodeCamp ‘in dili ingilizce, size ufak görevler veriyor ve onları tamamlamanızı istiyor. Bölüm sonunda ise ufak projeler ile bilginizi bir üst seviyeye çıkarıyor. Kesinlikle buradan yararlanın. Ve burada sadece html yok html-css-bootstrap-javascript gibi çeşitli alanlar var.

2.CSS öğrenin

Html ile iskeleti oluşturduk şimdi sıra geldi CSS ile makyaj yapmaya. CSS ile web uygulamamıza stil veriyoruz. Bir nevi web sitemizi makyajladığımız kısım burası. Renkler, boyutlar , konumlar gibi pek çok özelliği bu kısımda yapıyoruz.

KAYNAKLAR

 1. WebDersleri Youtube Kanalı : https://youtu.be/FuDYpf78EQg
 2. Yazılım Bilimi : https://youtu.be/pXI57SAP0t8
 3. FreeCodeCamp

Bu kısmı hallettikten sonra bir css kütüphanesi kullanmayı öğrenin büyük kolaylık sağlayacaktır. En çok kullanılan css kütüphanesi Twitter geliştiricileri tarafından geliştirilen Bootstrap’tir. Bununla ilgili güzel bir kaynak ne yazıkki bilmiyorum. FreeCodeCamp’te de yine bununla ilgili bölüm vardı. Birde Bootstrap ‘in kendi sitesinde bulunan dökümantasyonu inceleyebilirsiniz.

HTML vs CSS 🙂

3. Javascript öğrenin

Javascript ile  web sitemizi kullancıyla etkileşime sokabiliriz. Bir butona tıklanınca çeşitli olayları tetikletebiliriz.
Javascript o kadar gelişti ki web servisler ile uygulamayı bağlayıp çok üst seviye uygulamalar geliştirebiliriz.

İlk olarak temel javascript bilgisi edindikten sonra çeşitli kütüphaneler ve frameworkler öğrenin.

KAYNAKLAR

1.Yazılım Bilimi : https://youtu.be/pXI57SAP0t8

Ham javascripti öğrendikten sonra javascript ‘in bir kütüphanesi olan ve en çok kullanılanı “JQuery” öğrenebilirsiniz. AJAX’ı kesinlikle öğrenin. AJAX nedir ne işe yarar şu yazıya gidebilirsiniz: https://www.mediaclick.com.tr/blog/ajax-nedir

JQuery Kaynak: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0470D4FBB44AF692

Daha sonra bir javascript kütüphanesi öğrenebilirsiniz bunlar içinde en çok kullanılan 3 tanesini sizlerle paylaşacağım.

 1. Google tarafından geliştirilen “Angular”
 2. Facebook tarafından geliştirilen “React JS” – React Native ile js kullanarak mobil uygulamada geliştirebilirsiniz.
 3. Vue.JS

4. Back End için bir dil öğrenin

Back End için bir çok alternatif bulunuyor. En çok kullandığım ve kendi deneyimlediğim birkaç dili sizlerle paylaşacağım.

 1. ASP.NET – C# biliyorsanız zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Burada genellikle MVC yapısı kullanılmakta. Bu yapı ile birlikte öğrenin.
 2. PHP – Bu taraftada yine birçok framework mevcut. En çok kullanılanı sanırım Laravel ve Codeigniter. Bunlarda da yine MVC yapısı kullanılıyor ama bana buradaki MVC yapısı çok karışık geldi. ASP.NET’te bu yapı daha açık.
  KAYNAK: PHP için, youtube’da Tayfun Erbilen‘in videolarını izleyebilir  ya da Rıza Çelik’in A’dan Z’ye PHP kitabını temin edebilirsiniz.
 3. Python – Django
 4. Java – Bu alanda hangi frameworkler kullanılıyor bilgim yok.

BONUS 

Günümüzde mobil teknoloji kullanımı arttığı için geliştireceğiniz uygulamalarda mobil uyumluluğa dikkat etmeniz gerekir. Mobil uyumluluğu bootstrap kullanarak yapabileceğiniz gibi kendiniz manuel olarak her ekran boyutu için ayrı ayrı css’ler yazarak bu işi çözebilirsiniz.

Birde user friendly dedikleri kullanıcı dostu tasarımlar ile çalışın arkada harika algoritmalar çalıştırıyor olabilirsiniz ama kullanıcı yazdığınız kodu değil sunduğunuz ürünü kullanır. Karmaşıklıktan uzak , anlaşılır tasarımlar her zaman için daha iyidir.

Tarih:Genel

19 Yorum

 1. Tuba Özyurt Tuba Özyurt

  Yazı çok anlaşılır ve güzel olmuş.Böyle birşeye vakit ayırdığın için teşekkür ederim 😊

  • damlakayali damlakayali

   Beğenmenize sevindim. 🙂 vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim. 🙂

 2. Cemile Kabakcıoğlu Cemile Kabakcıoğlu

  Gerçekten Yararlı bir yazı olmuş damlacığım Teşekkürler 😊❤

  • damlakayali damlakayali

   ben teşekkür ederim 🙂 <3

 3. Ümit Can Ümit Can

  Elinize sağlık, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • damlakayali damlakayali

   ben teşekkür ederim. Sağolun

 4. İrem İrem

  Açıklayıcı ve basit bir anlatım olmuş benim gibi yeniler için biçilmiş kaftan 🙂
  Eline sağlık iyi çalışmalar..

  • damlakayali damlakayali

   yararlı olmasına sevindim. 🙂 teşekkürler 🙂

 5. İsmail kala İsmail kala

  iyi çalışmalar front_end web developer, gerçekten para kazanıp ailesini gecindirebilir mi

  • damlakayali damlakayali

   tabii ki geçindirebilir 🙂 Front end ‘de kolay bir iş değil neden bu kadar küçümsedin anlamadım 🙁

 6. Esra Esra

  Merhaba, iyi çalışmalar yazı çok açık olmuş elinize sağlık ancak ASP.NET için kaynak önerisinde bulunmanız mümkün mü? Teşşekürler şimiden 🙂

  • damlakayali damlakayali

   Ben Microsoft’un açık akademisinden çalışmıştım ama orayı kapatmışlar sanırım bakındım biraz ama bulamadım. Bulursam onu paylaşırım onun dışında kullandığım bir kaynak olmadı proje yapa yapa, ihtiyaç duyduğum kısımları araştıra araştıra öğrendim. 🙂

 7. Damla hanım her şeyden önce hazırladığınız rehber için çok teşekkür ederim. Benim backend ile ilgili bir sorum olacaktı. Html Css ve JavaScript ile oluşturduğumuz sitenin veritabanı bağlantısını C# ile yönetmek istesek sitemizi de illa .Net MVC ile mi oluşturmamız gerekiyor? Sitemizi illa windows serverlere mi yüklememiz gerekiyor? PostgreSQL veri tabanı ya da MySQL veri tabanı kullanmak istesek bunları C# ile kullanabiliyor muyuz? Açıkçası ben C# dilini çok sevdim ama bu .Net MVC ile site yapmak bana çok karışık geldi. Belki mantığını anlasam gerisi gelecek ama bir kaç kişiden farklı dersler izlememe rağmen kafamda tam oturmadı. Sorduğum sorulardan anlayacağınız üzere backend konusunda baya bir gerideyim. Bu konuları C# kullanan biri olarak aydınlatırsanız çok memnun olurum. Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

  • damlakayali damlakayali

   C# kullanacaksanız .Net ile yönetmek zorundasınız. MVC yapısını kullanmak zorunda değilsiniz ama MVC yapısını kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Asp.Net Core platform bağımsızdır istediğniz sunucuda çalıştırabilirsiniz ama siz Asp.Net MVC den bahsediyorsanız o sadece windows sunucularda çalışmaktadır. MySql’i ben hali hazırda kullanıyorum. Evet MVC yapısı belki karışık gelmiş olabilir ama proje geliştirdikçe kavrayacaksınız. Bıkmadan çalışmaya devam edin.

   • Cevabınız için teşekkür ederim

 8. Jale Jale

  Azerbaycandan izliyorum. Çok güzel yazmışsınız. Okuduktan hemen yarın html başladım. Bir daha teşekkür ederim

  • damlakayali damlakayali

   Rica ederim. İşinize yaramasına sevindim.

 9. Eda Eda

  Anlatim diliniz o kadar yalin ki bu alana yeni merak sarmis biri olarak cogu yaziyi anlamakta zorlaniyordum sizi yazinizi cok rahat anlayabildim. Tesekkurler.

  • damlakayali damlakayali

   rica ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir