İçeriğe geç

SORU CEVAP #2

Last updated on 3 Ekim 2017

10.Bilgisayarinizin marka modeli nedir acaba ?

Lenovo G510 kullanıyorum. 🙂

11.Kendi programlama serüveninden bahseder misin ?:) Yani hangi dil ile başladın ve şu an “şu dilleri biliyorum” diyebildigin diller hangileri? Bir de 4. Sınıfa geçtin ya, hazırlık ya da 1. Sınıf arkadaşlara ne önerirsin? Bu kadar, saygılar.

Ben yazılıma/programlamaya 20 yaşında üniversiteyi kazanmam ile başladım. Okulda Algoritma ve Programlama dersinde C dilini gördük, bunun öncesinde ben üniversiteye başlayacağım yaz kendi kendime C öğrenmeye başlamıştım ve bunun yararını fazlasıyla gördüm.
Daha sonra siyah ekrandan sıkılınca başka şeylerde yapmalıyım dedim ve birinci sınıfta bir yandan da HTML ve CSS öğrenmeye başladım. 1.Sınıfın yazında Javascript ve onun bir frameworkü olan JQuery’i öğrendim.
2.Sınıfta C# ve Nesne Tabanlı Programla yapısını öğrendim. Bunların yanında yazılımla alakalı kod yazmak dışında birçok sözel dersimizde vardı, Gereksinim Analizi,Design Patternleri gibi bu derslerde gerçekten önemli ve bilinmesi gereken dersler.

3.Sınıfta ise Java ve Mobil Programlama derslerim oldu. Bunun yanında Network ve Siber Güvenlik derslerimiz vardı.

Hazırlık ve 1.Sınıfa başlayan arkadaşlara işin içine erkenden girmeleri olacak. Hazırlık bitsin programlama öyle başlayayım demesinler, kendileri bir şeyler için uğraşsınlar ve tabii ki ingilizce 🙂

12. Ben yazılım müh okuyacagım ama hazırlık yuzunden yarım donem geç başlamak zorundayım sizce nasıl diger arkadaslarıma yetisebilirim yazılım dersleri ve mühendislik dersleri olarak bilgi verirsenin cok mutlu olurum?

Hazırlık okuyacaksan dersler zaten ona göre ayarlanıyordur diye düşünüyorum. Yine de böyle bir şey varsa hazırlık okurken birinci sınıflar neler yapıyor,dersleri neler, ders dökümanları neler öğren. Dökümanlara ulaşmaya çalış ve kendin internet üzerinden bu dersleri öğrenmeye çalış en azından bir temelin olsun. 🙂

13.4 yıl bizi götürebilecek bilgisayar modeli ve özellikleri nasıl olmalı?

Model vermem yanlış olur ama gerekli sistem özelliklerinden bahsedeyim. 🙂

RAM: Min 8GB

HDD: hdd yerine SSD olursa daha hızlı bir bilgisayar olur,SSD’li bilgisayarlar  maddi olarak biraz fazla gelebilir ancak 128GB da olsa SSD alınıp sisteme birde HDD eklenebilir ya da Taşınabilir HDD kullanarak depolama işlemi gerçekleştirilebilir.

İŞLEMCİ: i5+ olursa iyi olur.

EKRAN KARTI: Oyun veya grafik tasarımı yapmayacaksanız orta seviyede bir ekran kartı işe yarayacaktır.

14.Farklı bölümlerde okuyan kişilerde yazılımcı olabilir mi ?

Olabilirler. Yazılım sadece okulla öğrenilen bir alan değil, kişinin azmine bağlı bir alan. Birçok “alaylı” olarak tabir ettiğimiz bir okul eğitimi almadan, kendi kendine yazılımı öğrenen, birçok kişi var. Ayrıca Matematik,Genetik,İnşaat Mühendisliği okuyup bu işi yapan kişilere denk gelmiştim. 🙂

15.Günümüz baz alınarak hangi alanda daha çok iş imkanı var ?

Günümüz teknolojileri daha çok mobil ağırlıklı şuan sektör daha çok mobile yönelmiş gibi duruyor. Ancak web geçmişten günümüze kadar her zaman popüler olmuş bir alan ve bence uzun sürelerde devam edecek, ölmeyecek alanlardan bir tanesi.
Bunların yanında yapay zekaya büyük bir ilgi var zamanla bu ilgi dahada artacak gibi. 🙂

 

 

 

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir