İçeriğe geç

Planlı Olmak Ve Faydaları

Last updated on 3 Ekim 2017

Planlı olmak,plan yapmak şu saatte şunu yapacağım bu satte şu olacakdan ziyade günlük bitirmeniz gereken görevlerin bir listesi şeklinde olması bence en doğru olanıdır.
Saatlik plan yaptığımızda genel olarak ona uyamayız, hepimiz insanız o saatlerde başka işlerimiz çıkabilir ve o saatte ki planımızı yapamadığımız için tüm plan aksar. Bunun yanında moral ve motivasyonumuzu da olumsuz etkileyecektir.

Haftalık ve günlük planlar hatta aylık planlar yapabilirsiniz. Haftalık ve aylık planlar daha genel olarak hazırlanırken, günlük planlarda yapılacaklar özele indirgenebilir.

Peki plan yapmaya karar verdik bu planlar nasıl olacak. 🙂

planlayıcı

İsterseniz kağıt kalem ile bu işi yapabilirsiniz. İsterseniz akıllı telefonlarınıza uygulama yükleyerek planlayıcınızı oluşturabilirsiniz.
Ben daha çok defter ve renkli kalemler ile planlayıcı hazırlamayı seviyorum. Bunun için istediğiniz bir defter kullanabilirsiniz, istersenizde özel hazırlanmış planlayıcıları internetten veya kırtasiyelerden bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim planlı olmak bize ne sağlar 🙂
 

1.İşlerimizin birikmesini engeller.

Plan olmayınca işleri erteleme olasılığımız hep artacaktır. Erteledikçe yeni işlerde gelecek ve bütün işler birikecek. Sonuç olarak çoğu işi zamanında bitirememiş olacağız.

2.Stresden kurtulursunuz

İnsanın aklında sürekli neler yapması gerektiği ve bunları nasıl yapacağı dolanıp durur. Eğer plan yapmış biriyseniz aklınızda bunlara yer olmaz. Ne yapmanız gerektiği bellidir ve düşünmezsiniz ve işinize odaklanırsınız.

3.Planlı Olmak Konsantrasyon Yeteneğinizi Geliştirir

Planlı olduğunuz zaman tek bir hedefe odaklanırsınız ve bu da maksimum konsantrasyon sağlar.

4.Planlı olmak yön verir

Planlı olan kişi hangi unsurlara önem vereceğini bildiği için gerek sosyal hayatına gerekse iş hayatına başarılı bir şekilde yön verir.

5. Planlı olmak motivasyonunuzu arttırır.

Planınızdaki görevleri yaptıkça motivasyonunuz artacak ve size başarı sağlayacaktır.

6.Planlı olmak sonuca yaklaştırır.

Ne yapacağınızı bildiğinizde, yapılacak şey için temiz ve dikkatli yol çizdiğinizde, bu yolun sonunda başarıya ulaşmanız çok daha hızlı olacaktır.

Tarih:Genel

2 Yorum

  1. Ufuk Bağcı Ufuk Bağcı

    Merhabalar ,

    Planlı olmak aslında organize olmak ve düzene sahip olduğunuzu gösterir ama bunu gerçeğe dökersek ne zaman ne olacağını bilemediğimiz için hayat hiyerarşisini %100 plan üzerine göre değil de , 0 ve ya 1 Mantığı üzerine kurulu olması hele yazılımcılar için daha anlamlı olacaktır. Şahsi hayatınızda da planlı olmak tabii kide çok güzel bir davranıştır 🙂

    • Planlı olmak, gerçekleştirilebilirse çok güzel oluyor. Bu plan zaman zaman aksayabilir. Bunlar gerçek hayatın akışında olağan şeylerdir. Ancak planlı olmak o plana uymak için çeşitli taktikler geliştiriliyor. Barış Özcan Kanban Tekniğini anlatmıştı, 2 gündür uyguluyorum ve gayet güzel gidiyor.
      Ben plan yapmazsam genelde hiçbir şey yapmadığım için bu şekilde hayatım daha istediğim gibi gidiyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir