İçeriğe geç

Motivasyonumu Nasıl Sağlıyorum?

Motivasyon,  insanın bir takım olayları yapabilmek için içimizde bulunan istek ve arzuyu harekete geçirmeyi sağlayan şeyler.
Ben kendimce motivasyonun tanımını bu şekilde yapıyorum.

Motivasyon ile ilgili birçok kişi soru soruyor zaman zaman bende kendi deneyimlerimi, önerilerimi sizlerle paylaşayım. Baştan söyleyeyim bu konuda uzman değilim sadece tecrübelerimi sizlere aktaracağım.


1.Motivasyon nasıl sağlanır?

Motivasyon sağlama kısmı kişiden kişiye değişsede en etkilisi sevilen işi yapmaktır.

Sevdiğiniz alanda bir şeyler yapmak , zevk aldığınız için size zor gelmez. Yaparken mutlu olursunuz ve mutlu oldukça motivasyonunuz zamanla artar.
Eee ama ben mecburi olarak sevmediğim şeyleri yapmak zorundayım derseniz; böyle durumlarda içinde bulunduğunuz konumu sevmeye çalışın ya da onu tamamen bırakıp başka alanlara yönelin. 

Bir yandan şöyle bir durumda olabilir, üniversiteye gitmek istiyorsunuz ancak ders çalışmak size zor geliyor olabilir. Ne yani ders çalışmayı sevmiyorum o zaman ne yapayım okumaktan vaz mı geçeyim? Hayır! Şu an yaptığın şey -ders çalışmak- seni amacına götüren bir yol ve yolun sonunda o çok istediğin okula / bölüme gitmek var. Bunu düşünerek çalışmak için içindeki isteği arttırabilirsin. Yani buradan çıkarılacak sonuç kendine bir AMAÇ edinmen.

2. Motivasyonum sürekli mi? Motivasyonumu kaybettiğimde ne/neler yapıyorum?

İlk sorunun cevabı tabii ki ‘HAYIR!’. 

Ben bir insanın sürekli motive halde olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Tüm insanlar iyi ya da kötü gün içinde birçok olayla karşılaşıyor.

Ailemizle, arkadaşlarımızla, işimizle ilgili sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz çoğunlukla. 

Sosyal medyada sadece işimle ilgili çalışmalarımı paylaştığım için beni sürekli çalışan , motivasyonu asla düşmeyen biri olarak görüyorsunuz oysa ki durum çok farklı. Balık burcu olduğumu için sık sık depresyon atakları geçirir, her şeyi kafama takarım. Bunları sizlerle paylaşmıyorum tabii ki birçok sosyal medya hesabı bu şekilde sizinle sadece verimli olduğu anları, mutlu olduğu anları sizlerle paylaşıyor. Sizler/Bizler bu paylaşımları görüp  nasılda mutlu, nasılda çalışkan bir insan diyorsunuz. Bunu defalarca dillendirdim tekrar söylüyorum bunlar hayatlarımızın sadece bir kısmı bizimde her insan gibi inişlerimiz ve çıkışlarımız oluyor. 

Peki bu durumda ben ne yapıyorum?

Ben bu durumlarda içe dönük bir insan olduğum için kendimle vakit geçirmeyi, pandalar gibi gün boyunca yatıp yuvarlanmayı tercih ediyorum. Bu süreç en fazla 2 gün sürüyor sonrasında kendi kendime telkinde bulunup artık harekete geçmem gerektiğini hatırlatıp kendimi yine istediğim alanda kendimi geliştirirken buluyorum. Bu süreç malesef çok fazla sürebiliyor, günlerce ,haftalarca hatta aylarca… Bu süreçte profesyonel birinden yardım almak şart diye düşünüyorum. 

Artık eskisi kadar bu motivasyon düşüklüğünü yaşamıyorum çünkü artık bir AMACIM VAR! 

Özetle;

Motivasyonunuzu sağlamak aslında kendi elinizde bir şeyi çok istediğinizde motivasyonunuzda yüksek oluyor. Zaman zaman motivasyonunuz düşsede yeniden yükseltmek kolay oluyor. 

Size sizden başka kimse yardım etmeyecek bu yüzden düştüğünüzde elinizden tutup sizi kaldıracak olan yine sizsiniz. Kendinizi sevin ve kendinizi tanıyın. Neler sizi kendinize getirir analiz edin , ne yapınca mutlu oluyorsunuz ne yapınca motivasyonunuz ivme kazanıyor hepsini gözlemleyin.

Birkaç tavsiye…

  1. AMAÇ edinin.
  2. Kendinizi tanıyın.
  3. Sosyal medyada bilinçli bir şekilde dolaşın. Herkesin sürekli İYİ olmadığının bilincinde olun ve bu doğrultuda sizi motive eden hesapları takip edin. 
  4. Kimse sizden değerli değil. Benliğinizi sevin, kendinize saygı duyun.

Not: Bu yazı sadece kendi deneyimleri içerir. Profesyonel biri tarafından yazılmamıştır. Teşekkürler.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir