İçeriğe geç

Motivasyon Üzerine

1) Motivasyonunuzu kaybetmenize neden olan şey ne?
📌İlk olarak bu soruyu cevaplayın. Hatta alın kağıdı kalemi elinize yazın. Bu bu nedenler benim motivasyonumu bozuyor.
Sonra o şeylerde KURTULUN.
Kurtulmaktan kastım ise o şeyi hayatınızdan çıkarabiliyorsanız hiç düşünmeden çıkartın.
Bu bir kişide olabilir, herhangi bir düşünce, eşya aklınıza gelebilecek her şey.
Örneğin bir insan sizin motivasyonunuzu aşağılara mı çekiyor? Kendinize şunu sorun bu kişi hayatımda olmazsa ne kaybederim? Sonuç genelde hiçbir şey olacaktır. Bir insanı hayatınızdan çıkartmak çok zor ve sancılı süreç ama maximum 1 hafta sürecek buna alışmanız.
Diğer bir örneğimizde kendiniz ile alakalı davranışlar , mesela HAYIR diyememek. Bu da insanı çokca demorilize eden bir huy.
Örnekler bu şekilde uzatılabilir. Beni motive eden en büyük şey bu sanırım.

2.Amaç ve plan
Motivasyon yazılarımızın ikincisi ile karşınızdayım.
📌Bir amacı olmayan insan rüzgarda sürüklenen bir yaprak gibidir , rüzgar nereye sürüklerse oraya gider. Oysa varış noktası belirli bir insan o yoldan çıkmamaya çalışır. Mesela İstanbul’dan Ankara’ya gideceksiniz. Ne yaparsınız bir rota belirlersiniz. Güzargah bellidir. İstanbul’dan çıkıp önce İzmir’e sonra Antalya’ya oradan Eskişehir’e en son Ankara’ya varmak bir hayli yorucu olur. Bu nedenle kendinize bir amaç ve sizi o yola götürecek bir güzargah belirleyin. Oradan oraya savrulmayın, savruldukça rota şaşar, motivasyon düşer.
📌Motivasyonu sağlayan önemli şeylerden bir taneside kesinlikle plan yapmak. İlk başlarda hedeflerinizi küçük ve kısa vadeli tutmalısınız. Büyük hedefler koyduğunuzda ilk başlarda bunların çoğunu gerçekleştiremeyeceksiniz ve bu yüzden moral bozulmaları, motivasyon kayıpları oluşacak.
Zaman olarak ilk günlük hedefler belirleyin her gün sonunda hedefleri tamamladıkça yapabiliyorum, başardım moduna girip motivasyonunuz tamamen düzelecektir.

3.Kendi kendine yetebilmek

📌 Be own your hero! “Kendi kahramanın ol.”
Sizi sizden başkası kurtarmayacak. Düştüğünüzde elinizden tutan biri olmayabilir. Hayat böyledir en güvendiğiniz insan bile sizi yarı yolda bırakabilir bu yüzden kendi kendinize yetebilmelisiniz.

4.Rutin oluşturmak

📌Sabah dişlerimizi fırçalamak için bir motivasyona veya iradeye ihtiyacımız olmaz, bu bizim için günlük rutindir. Her sabah kalktığınızda dişlerinizi fırçalayıp fırçalamamak için oturup düşündüğünüzü bunun için her sabah kendinizi motive etmeye çalıştığınızı bir düşünün. Kulağa korkunç geliyor değil mi? Dişlerimizi fırçalamak zorunda kaldığımızı düşünmüyoruz; basitçe yapıyoruz. Aynı şey, bir rutini takip ettiğimizde diğer işler için de geçerlidir. Basitçe, ‘rutin’ olur!

İrade gücü ve motivasyon her zaman bizimle değildir. Bu nedenle, görevleri gerçekleştirmek için rutine güvenmek, irade ve motivasyona güvenmekten çok daha kolaydır. Evet, bir rutin oluştururken, rutini sürdürmek için kendinizi motive etmek zorundasınız. Ancak, rutin bir kez ayarlandıktan sonra, otopilot devreye girer ve sürekli irade ve motivasyona ihtiyaç duyulmaz.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir