İçeriğe geç

İş ve Staj Sürecim

Uzun zamandır iş ve staja başvuru sürecimi sordunuz. Neler yaptım? Nasıl buldum? Kısaca bunlardan bahsedeceğim bu yazımda. Öyle lafı dolandırmıcam net bi şekilde neler oldu anlatacağım. 🙂

 

Staj Sürecim

 

CBU’da okuyanlar bilir bir yaz stajı (30 iş günü) ve bir de iş yeri eğitimi altında Mart-Haziran aylarında 4.sınıf bahar döneminde yapılan stajımız var.

 

Stajlarımı İstanbul’da oturduğum için İstanbul’da arıyordum. Teknoparklarda bulunan ( Arı Teknokent, YTU Teknopark, İstanbul Teknopark) daki firmalara ve evime yakın olan birkaç firmaya mail atarak ya da Kariyer.net üzeinden ya da firmaların kendi ik sistemleri üzerinden yapıyordum. Ve beklenen son tek tük firma geri dönüyordu. Bunun birçok sebebi vardı yazdığım mailler ilgi çekici değildi , daha önce elle tutulur bir projem yoktu referans göstereceğim, kadın ve tesettürlü bir kadın olunca bu işler baya bir zorlaşıyordu.

Sonunda evime yakın küçük bir firmayı arayarak iletişime geçtim ve sonuç olumlu geçti. Küçük bir firma olması benim açımdan iyiydi çünkü buralarda kendini daha iyi geliştirebiliyorsun.

İş yeri eğitimimi büyük bir firmada birazcık torpil ile girerek yaptım. Çünkü staj yeri bulma sürecinin sonuna geliyorduk ancak bu stajım hiç verimli geçmedi. Kısacası bana bir şey katmadı. Her büyük firma böyle değil biliyorum. Belki yanlış zamanda oradaydım. Zaten bu tarz kurumsal hayat hiç bana göre değil bunu anlamış oldum. Klasik giyinmek, beyaz yaka  diye tabir edilen sistemin içine girip o rahatsız kıyafet ve ayakkabıları giymek benim isteyeceğim en son şey sanırım. 🙂

 

Buradan çıkarılacak sonuç:

 

 1. Mailerinizi düzgün yazın. Kısaca kendinizi tanıtın. Hangi alanlarda kendinizi geliştiriyorsunuz bunlardan bahsedin. Neler yapmak istiyorsunuz, varsa projelerinizden ve başarılarınızdan bahsedin ve tabii ki bunları destan şeklinde yazmayın. Kısa ve net olsun.
 2. Özgeçmişinize özenin. İngilizce ve kendi emeğiniz ile hazırlanmış olmalı. Hazır özgeçmiş oluşturan siteler kullanmayın. Ben bu staj sürecimde hep kariyer.net deki özgeçmişimi atıyordum bu en büyük hatalarımdan biriydi.
 3. Okul sürecinizi asla boş geçirmeyin size referans olacak projeler yapın. Okul servünenizde çokca boş vaktiniz var ve internet acayip bir kaynak. Artık udemy diye bir şeyde hayatımıza girdi gerçekten kaliteli içerikleri içerisinde barındırıyor ve çoğu zaman fiyatlar indirimde oluyor, 25 liraya mis gibi eğitim alıyorsunuz.
 4. Bunları yaparken insani yönünüzüde geliştirin. Ben çok girişken bir insan değilimdir hatta aksine çekingen biriyim bu huyumu hiç sevmiyorum ama değiştirmeye çalışıyorum kendimi.  Sizde kendinizde eksik gördüğünüz yanları değiştirin.

 

Aldığım bazı sorulara kendimce cevap vereyim;

Okuduğumuz okul önemli mi?

Birçok firma bu konuda kendini aşmış arkadaşlar. Nerede ne okuduğunuzdan çok neler yapabilirsiniz sizde ki potansiyel ne ona bakıyor bence bu çok büyük bi gelişme. Ben okul yüzünden bir engelle karşılaşmadım ya da yakın çevremde böyle bir konuda sorun duymadım.

 

Staj yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Staj yeri seçerken başlarda da belirttiğim gibi size bir şeyler katabilecek yerleri tercih edin. Mesela startup lar bunun için çok iyi olabilir. Büyük firmada yapayım özgeçmişimde bana artı sağlar diyorsanız boş geçireceğiniz bir stajda yapabilirsiniz – her yer için bu söz konusu değil tabii – Ben nacizane önerim ufak firmalar olması yönünde kendinizi daha iyi gösterebilirsiniz.

 

Mülakat soruları?

 

Her firma mülakat yapmıyor. Yapanlarda çoğu zaman sizden ufak bir proje yapmanızı istiyor. Başvurduğunuz alanda ne kadar ne biliyorsunuz az çok bunu ölçmek için.

Bunun yanında klasik İK soruları. Bunları ufak bi google sorgusuyla bulabilirsiniz.

Teknik anlamda sorular olursada; veri yapılarıyla ilgili , nesne tabanlı programlama ile ilgili (class-interface vs.) ya da başvurduğunuz alana ait spesifik sorular sorabilirler.

 

İŞ BULMA SÜRECİM

 

Beni instagramdan takip edenler bilir, Haziran ayında mezun oldum ve o süreden sonra iş arayışım başladı – araya birde sağlık sorunları çıktı o dönemde arayışım yoktu-

 

Yine staj sürecimdeki gibi firmalara mail atıyordum ya da kariyer.net üzerinden başvuru yapıyordum. Bu süreç içinde bi firma ile görüşme imkanı sağladım. Çok sevdiğim saydığım bi abla sayesinde 🙂 Firma çok uluslu bir fima olduğu için ve benimde ingilizcemin yerlerde olması nedeniyle sonu hüsranla sonuçlandı. Size burada bir tavsiye daha vereyim. İNGİLİZCENİZİ OKUL SÜRECİNİZDE GELİŞTİRİN!!!

 

Daha sonra Eylül ayının sonlarına doğru bir başka firma ile görüşmeye başladım. Birkaç görüşmeden sonra Kasım ayında işe başladım. Şuan 1.ayımı doldurdum. Burada yaşadığım durumu geniş geniş bir başka yazıda anlatayım. Birkaç tavsiyem olacak o konuda da.

 

Burasıda yine küçük bir firma ama kendinizi çok güzel geliştireceğiniz bir yer. VR&AR alanlarında ve finans alanında çeşitli projeler yapıyorlar. Ve büyük firmalarda yürütülüyor bu  projeler. Bende finans ile ilgi olan alanda çalışıyorum. Full-Stack olarak çalışıyorum diyebilirim.

 

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı unutmayın. 🙂

 

Tarih:Genel

12 Yorum

 1. Ben lise stajı yapıyorum. Tek isteğim sabır, bıktırdılar artık eve hergün mutsuz sinirli gidiyorum bıktım net.

  • damlakayali damlakayali

   Bıkma sebebin nedir peki?

 2. Gizem ÇOBAN Gizem ÇOBAN

  Çok güzel bir yazı olmuş Damla seni tebrik ederim. Ben staj yeri arıyorum ve söylediklerine dikkat edeceğim. Ve arkadaşlara tavsiyem tecrübeli insanları dinleyin bence. Benim de başımdan bir staj geçti,kısa sürmesine rağmen hem çalışanlari çok sevdim hem de web üzerine ufak da olsa başlangıç yaptım. Küçük firmadır bana bir şey katmaz demeyin. Benim gittiğim firmada küçüktü ama ilk kez PHP ile orada tanıştım devam etmeyi çok isterdim ama ne yazık ki okul durumu yüzünden devam edemedim ama bana iyi bir referans oldu. Siz de büyük küçük olmasına değilde size ne katabilir ona bakın 😊 herkese başarılar..

  • damlakayali damlakayali

   Teşekkürler Gizem 🙂

 3. Ayse Ayse

  Merhaba Damla😊 Bende ağustos ayında mezun oldum ve okulda ödev yerine geçen yarım yamalak projeler ve bitirme projem dışında bir çalışmam yok diyeyim. Bu yüzden mezun olduğumdan beri hep online kurslarla kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bilgilerimin eksik olduğunu düşünerek henüz iş başvurularıyla ilgilenmedim açıkçası. Senin çalıştığın yerde ki yeni mezunlara olan muameleden ve sorumluluk verilmesinden bahsetmeni istiyorum. Yani bilmediğin bir konu hakkında bişey yapman istendiğinde nasıl oluyor? İlk günler nasıldı? Ve bu 1 ay içinde nasıl bir yol izledin? Hep okulda öğretilenler çok farklı iş hayatıyla deniyor ama bunu nasıl aşıyor insanlar bunu merak ediyorum doğrusu. Şimdiden teşekkür ederim 😊

  • damlakayali damlakayali

   Bu çok uzun bir konu onunla ilgilide yeni bir yazı yazabilirim 🙂 bu haftanın konusuda o olur muhtemelen 🙂 çok değil ama 1 aylık tecrübemi sizlerle paylaşırım 🙂

 4. Rumeysa Rumeysa

  Yaz stajım için şimdi başlamalimiyim başvurulara yoksa daha varmı ? Korkuyorum bı yer bulamiyacayim için .

  • damlakayali damlakayali

   yavaş yavaş başlaman iyi olur sonra stajyer kontenjanı dolduğu için alamıyor birçok yer

 5. Şeyma Şeyma

  Ingilizceyi nasil gelistirebilirim udemy de sey gordum sifirdan ileri seviye ingilizce icindr baya ders var hem de gayet iyi bi fiyati var sizce izlemem faydali olur mu birde dedinizya cok iyi bi yerdi ingilizcem yerlerde oldugu icin iyi gecmedi diye mulakati ingilizce olarakmi yaptilar

  • damlakayali damlakayali

   bende şuan udemy’de bir derse devam ediyorum. Hoca baya ödev ve görev veriyor ama gel gör ki süreklilik pek sağlayamıyorum ingilizce için en önemli etken süreklilik bence 🙂 devamlı olarak ingilizce ile iç içe olmak gerek. Düzenli kelime ezberi, dizi film izlemek vs.
   Mülakatın tamamı değil ama bir kısmı ingilizce oldu 🙂

 6. Nergis Said Nergis Said

  Çok güzel bir yazı olmuş, sizi tebrik ederim. Bende şuan bilişim bölümü 11. Sınıfım ve seneye staj yapmam gerekiyor. Tabii bir staj yeri hala bulamadim. Yazınızda belirttiğiniz şeylere de dikkat ederek staj yeri aramaya devam ediyorum, yakın bir zamanda inşallah bulurum.

  • damlakayali damlakayali

   İnşallah istediğin stajı yapabilirsin ve inşallah bu staj sana yararlı olup çok şey katar. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir