İçeriğe geç

İlk İş Tecrübem

Merhaba,

Çok sorduğunuz ve benimde sizlere hep detaylı bir şekilde anlatacağım dediğim o yazıyı sonunda yazmaya başladım. İş yoğunluğundan dolayı yazmaya fırsat bulamadım.

Konumuz; iş hayatım.

İşimi nasıl buldum? İlk iş tecrübem nasıl, zorlanıyor muyum? İşte günüm nasıl geçiyor? Hangi alanda ne yapıyorum? gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.  Eğer konu ilgini çekiyorsa okumaya devam edebilirsin. 🙂

İşimi, staj sürecim adlı yazımda anlattığım gibi firmaya mail atarak buldum.  Süreç nasıl gelişti hemen oraya gelelim. İTÜ Arı Teknokent firmalarına mail attım. Aralarından biri benimle görüşmek istediklerini belirten bir maille dönüş yaptı. Ertesi gün görüşmeye geldim. Bana neler yaptıklarından , gelecek kişinin neler yapmasını istediklerinden bahsettiler. Yeni mezun olduğumu belirtince Asp.net üzerinde gerçekleştirmem için ufak bir proje verdiler.  Projeyi bitirip göndermek için bir deadline- yani bitiş zamanı- belirtmediler. Bende projeyi birkaç gün içinde yapıp yolladım. Daha sonra bir süre geri dönüş alamayınca sonucun olumsuz olduğunu düşünmeye başladığım bir zamanda, son kez görüşmeye çağırdıklarını belirten bir mail aldım. Görüşme sonrasında bir maaş teklifi aldım ve 1 Kasım günü işe başladım.

Yaklaşık 2 aydır buradayım. Neler yapıyorum burada ondan bahsedelim şimdi. Bir finans projesi geliştiriyoruz. Asp.Net MVC yapısını kullanarak. Ancak bunun yanında birçok teknoloji ve dil kullanıyoruz. Ekran tasarımları için DevExtreme, hesaplamaları yapmak için MATLAB, Veri tabanı için MySQL, çeşitli işler için Batch, arayüz için jQuery, Bootstrap… Ve bazı işler için arkada  machine learning algoritmaları çalışıyor. Ben genel olarak MVC ve arayüz tarafıyla ilgileniyorum.

İlk defa büyük bir projeye dahil oldum ve bilmediğim birçok şeyi bu proje sayesinde öğreniyorum. İlk başlarda zorlandım mı? Evet, zorlandım. Çünkü bir anda kendimi çok başka bir dünyada buldum. Bir sürü yeni şeyler ama zamanla alışıyorsunuz. Ve kendinizi çok daha mutlu hissediyorsunuz.

İşte günüm nasıl geçiyor? Sabah saat 9’da mesai başlıyor. Bu saatte ofise gelip bir kahve veya çay alıyorum eğer kahvaltı etmediysem bir şeyler atıştırıyorum. Sonra o gün yapılacak işlere bakıyorum ve bir task list  çıkarıyorum kendime ve işe başlıyorum. Öğlen saatlerine kadar kod ve buglarla uğraşıyorum. 🙂 12:30-13:00 gibi yemeğe çıkıyorum ardından gelip saat 18:00’a kadar tekrar çalışmaya devam ediyorum.

Şuan hayatım bu monotonlukta devam ediyor. İnşallah 2019 ile birlikte bende kendimde büyük bir değişim başlatacağım. İnşallah başarırım. Bu süreci sizlerle instagram üzerinden paylaşacağım.

Okuduğunuz ve bana değer verip destek olduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Tarih:Genel

16 Yorum

 1. Güzel bir işin, iş hayatın varmış. İmrenmedim değil açıkçası 🙂 Umarım çok daha iyi, mutlu olabileceğin işlerde yer alırsın.

  • damlakayali damlakayali

   Teşekkür ederim. Daha güzelleri senin olsun 🙂

 2. merve merve

  Öğrendiğin şeyleri yaşadığın zorlukları da bizimle paylaşmaya devam edersen çok mutlu oluruz,başarılar bol keyifli kodlamalar 🙂

  • damlakayali damlakayali

   Teşekkürler. İlerleyen tecrübelerimide sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. 🙂

 3. Aleyna Aleyna

  Ya🙈 çok güzel bir yazı olmuş❤️

  • damlakayali damlakayali

   Teşekkür ederim ❤️

 4. Umut Umut

  Üniversiteden hangi bölüm mezunusunuz ve iş konusunda şanslı hissediyor musunuz? Bu iş olmasaydı iş bulma imkanınız geniş miydi?

  • damlakayali damlakayali

   Yazılım Mühendisliğinden mezunum. Açıkcası şanslı hissetmiyorum.

 5. Gamze Gamze

  Cok daha mutlu gunlerine inşAllah 🙂

  • damlakayali damlakayali

   İnşAllah hep birlikte 🙂

 6. Bizde sayende bi çok şey ögreniyoruz teşekkürler.

  • damlakayali damlakayali

   ben teşekkür ederim.

 7. Yazı için teşekkürler güzel olmuş. Ben de yazılım mühendisliği okuyorum. Hangi okulda okudunuz acaba ? Bir de işe alırken küçük bi program istediler dediğiniz ne programı yazmanız istediler zorluğunun ne seviyede olduğunu merak ettiğimden soruyorum.

  • damlakayali damlakayali

   Celal Bayar’da okudum ben. Db’den veri çekip ekran tabloda ya da grafiklerde göstermek gibi projeler vermişlerdi. Bazı yerlerde daha çok algoritmik şeyler içeren görevler gönderiyor.

 8. nida nida

  merhaba yazı güzel olmuş elinize sağlık ben de yazılım okumak istediğim için soruyorum
  26 yaşında olduğunuzu okumuştum ve 2 yıllık iş tecrübem var demiştiniz sanırım
  24 yaşında mı mezun oldunuz yoksa 22 den sonra bir süre işsiz mi kaldınız?
  üniversiteniz iş bulma konusunda konusunda yardımcı oldu mu? üniversiteniz yazılım alanında başarılı mıydı sizce?

  • damlakayali damlakayali

   24 yaşımda mezun oldum. 2018 Temmuzda mezun oldun aynı yıl kasım ayında işe başladım. Üniversiteye 2 sene geç gittim. İş konusunda üniversitenin bir yardımı olmuyor. Yazılım alanında bence başarılıydı benim okuduğum dönemde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir