İçeriğe geç

Her insan kendi kendinin psikoloğudur #1

“Yaşamın içindeki diğer insanlar için yoksak ve onlara anlamlar yüklemiyorsak, paylaşmıyor,  dönüştürmüyor ve katmıyorsak, katılmıyorsak yaşamanın bir anlamı yoktur.”

-Rıza Çelik

Her şeyi boşverip, uzaklaşacakken dün elime ulaşan PHP kitabının başlangıcında bu yazı karşıma çıktı ve böyle şeylerin boş yere çıkmadığına inan bir insan olarak hayatıma yeni bir yön vermeye karar verdim.

Biraz takıntılı bir insanım ve boş şeyler için çok çabuk üzülebiliyorum. Birazcık kendimin psikoloğu oldum. Benim gibi olan arkadaşlara tavsiye niteliğinde de bu yazıyı yazayım dedim. Belki birilerine bir umut ışığı olabilirim.

Şimdi bu yazıyı okuyorsan öncelikle derin bir nefes al.

Hayatta her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebilir hatta çoğunlukla istediğimiz gibi olmaz ama şunu unutmamak gerek, istediğimiz gibi olsa daha mı mutlu olacaktık. Bilmiyoruz. O yüzden olmuyor diye üzülmeyin, olmamasının nedeni belki de daha iyisinin olacağı içindir.

Şuan sevgilin seni terk etmiş olabilir, sevdiğin kişi duygularına karşılık vermemiş olabilir, en sevdiğin kişi hayatını kaybetmiş olabilir, ailen veya arkadaşların ile sorunların olabilir,üniversite sınavında istediğin puanı alamamış olabilirsin, her şey olabilir.

Acını sonuna kadar yaşa,ağla zırla o içindekileri boşalt ve sonra çok güçlü bir şekilde kalk. Tüm bu olanlar seni yıldırmasın, güçlendir kendini bu acılarla.

Bazı şeylerin olmaması,bazı nedenlere bağlıdır ancak biz bunu bilemeyiz. Rabbimiz ne diyor ayetinde,

“Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.. ALLAH bilir siz bilemezsiniz..”[ Bakara / 216 ]

Biz sadece üzülüyoruz, neden olmadı diyoruz vardır bunda da bir hayır dediğimiz an hayatımızdaki her şey tek tek düzelmeye başlayacak ve biz yeniden daha sağlam bir şekilde ayağa kalkacağız.

Ve son olarak unutma kimse senden değerli değil,üzülüp canını sıkdığın şeyleri, kişileri bir düşün. Değer mi? Seni kendini üzerken, o üzülüyor mu ? bunu kendine sor. Üzülmüyorsa, sende bırak artık üzülmeyi.

Ben bunu yapamam, yapamıyorum sakın deme, böyle dediğin an zaten geriye düşeceksin. Kendimden bir örnek vereyim, Veri yapıları dersinin final projesi verildiğinde ben bunu yapamam dedim ve o projeyi tamamıyla yapamadım. Ee yapamayacağım bir şey miydi? Tabii ki hayır.Yapamıyorum dediğim için olmadı yapamadım. Sizde herhangi bir konuda yapamam demeyin.

Unutamam deme, istersen unutursun, Öfkemi kontrol edemem deme edebilirsin. Takıntılarımı bırakamam deme bırakırsın. İstersen her şeyi yapabilirsin güzel arkadaşım bunu unutma. 🙂

-Şimdi bu kız ne saçmaladı diyebilirsiniz ama bu yazı bir yeniden doğuşun ilk yazısı.

Musmutlu günler herkese.

Tarih:Genel

2 Yorum

  1. Mehmet Fatih Mehmet Fatih

    Biraz geç gördüm yazıyı kusura bakma. Çok güzel bir dille anlatmışsın. Umarım ihtiyacı olan kişilerin kulağına girer bişeyler 🙂

    • admin admin

      Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir