İçeriğe geç

C Programlamada Scanf() Fonksiyonu

 

Bazen yazacağımız programlarda kullanıcı girdisine ihtiyaç duyabiliriz. Basit bir hesap makinası programı için bile, kullanıcıdan sayı girdisi isteriz.

Kullanıcının girdiği bu verileri işleyip, değerlendirmemize olanak sağlayan fonksiyonlara giriş fonksiyonları denir. Daha önce görmüş olduğumuz printf(); fonksiyonu ise ekrana program çıktısını yazdırmak için kullandığımız çıkış fonksiyonudur. scanf(); fonksiyonu  ise printf(); fonksiyonunun tam tersi olan giriş fonksiyondur. Kullanımı ise şu şekildedir; scanf(“%d”,&sayi); İlk parametremiz girilecek verinin veri türüdür. Tam sayı için %d, ondalıklı sayı için %f gibi.(Daha önceki derslerimizde veri türlerini görmüştük. Oradaki tablodan diğer veri türlerine bakabilirsiniz.) İkinci parametremiz ise girilen verinin depolanacağı verinin bellek adresidir. Daha iyi anlaşılması için küçük bir örnek verelim.

Ders4.2   Resim 4.2 Ekran çıktısı   Örneği açıklayacak olursak,

  • Öncelikle int türünde sayi adlı bir değişken belirledik.
  • Pirntf fonksiyonu ile kullanıcıdan bir sayı girmesini istedik.
  • Scanf fonksiyonu ile girilen bu sayıyı değişkenin bellek adresine kopyaladık.
  • Tekrar printf fonksiyonu ile girilen sayıyı ekrana yazdırdık. Bu yazdırma işleminde %d veri tipini kullandık. Bu kısmı biraz açmak istiyorum çünkü kodlara bakarak anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Printf fonksiyonunda “ “(Tırnak işaretleri) içerisine yazdığımız bölümde %d ifadesi kullandık program bunu ekrana yazdırmayacaktık. Tırnak işaretlerinden sonra int tipindeki değişkenimiz olan sayi değişkeninin sahip olduğu değeri ekrana yazdıracaktır.

 

İyi Çalışmalar. 🙂

Tarih:Yazılım/Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir