İçeriğe geç

C Programlama Döngüler (Devam…)

 Do-while Döngüsü

Do-while döngüsü while döngüsü ile benzerlik göstermektedir. Aradaki tek var döngü şartı başta değil de sonda kontrol edilir. Döngü şartı sonda kontrol edildiği için program en az bir kez döngüye girmektedir.

Do-while yapısı:

Do

{

Komut_1;

Komut_2;(

Komut_n;

} while(mantiksalIfade);

Do-while yapısını incelediğinizde sondaki noktalı virgül (;) dikkatinizi çekmiştir. Do-while döngüsünde mutlaka noktalı virgül konulmalıdır. Diğer döngülerde böyle bir şey söz konusu değildir.

Bir komut kümesinin birkez çalıştırıldıktan sonra,tekrar çalıştırılıp çalıştırılmayacağını komut kümesi sonunda test edilmesinin gerektiği durumlarda do-while döngüsü en uygun döngü çeşididir.

For Döngüsü

for döngüsü  diğer döngü türlerine göre daha derli toplu bir görüntü sunar. Bu döngüde sayaç değişkenlerinin test edildiği bölge, döngünün çalışma şartlarının test edildiği bölge ve sayaç değişkenlerinin artırılıp azaltıldığı bölge diğer döngülere göre daha kesin çizgilerle belirlenmiştir.

For Döngüsün Genel Yapısı:

for(atamaIfadeleri ; calismaSarti ; sayacArttıtmaAzaltmaIfadeleri )

{ komut_1;

Komut_n;}

Yukarıda yapısını verdiğimiz for döngüsü içerisindeki temel kısımlar arasında noktalı virgül bulunmak zorundadır.

Küçük bir örnekle daha iyi şekilde anlaşılabilir. Örnekte while döngüsü içersinde yaptığımız 0’dan 5’e kadar olan sayıların toplamını bu kez for döngüsü kullanarak yapacağız.

Döngülerle ilgili yazılarımız devam edecektir. Takipte kalın…

Tarih:Yazılım/Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir