İçeriğe geç

C Programlama Dili Hakkında

C Programlama Dili 1969-1973 yılları arasında Bell Laboratuvarlarında Dennis Ritchie tarafından geliştirilmiş olan ve birçok özelliğini  BCPL ve B dillerinden alan bir programlama dilidir.1980lerde IBM’in kendi ürettiği kişisel bilgisayarlarda kullanılması için  C dilini seçmesiyle dilin popülerliği artmaya başlamıştır. Yine 1980lerde Nesne Yönelimli Programlama popüler hale gelince C dilinde bazı değişiklikler yapılması gerekmiştir. Bu sebeple dil tasarımcıları çeşitli çalışmalar yapmışlardır.Söz konusu çalışmalardan ilki Brian Stroustrup isimli araştırmacı tarafından yapılmıştır ve bu çalışma sonunda C++ dili ortaya çıkmıştır. Diğer çalışma ise birinciyle hemen hemen aynı zamanda, Stepstone Yazılım firmasında Brad Cox ve Tom Love isimli iki mühendis tarafından yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda da Objective-C dili ortaya çıkmıştır ve bu iki dil de kendi yollarında başarılı olmuştur.

Daha sonra 1983’te Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI), bir C standardı oluşturmak için kurul oluşturmuştur ve çalışmalarını 1989 yılında tamamlamıştır. 1990’da bazı küçük değişiklikler yapılmıştır ve ardından oluşturulan bu standartlar ISO tarafından da benimsendikten sonra ISO/IEC 9899:1990 olarak yayımlanmıştır.

Peki günümüzde nesne tabanlı programlama önem kazandığı halde neden hala C dili popüler diller arasında sizce? Başlıca sebeplerine bir göz atalım isterseniz:

  • Linux,Unix,Windows,Mac OS X gibi işletim sistemlerinin şuanda kullandığı birçok kütüphane C tabanlıdır. Bu işletim sistemleri yeni bir programlama diliyle baştan yazılmadığı sürece C dili popüler diller arasında kalmaya devam edecektir.
  • Güvenlik gerekçesiyle askeri yazılım geliştirme standartları ihtiyaç duyulmadıkça değiştirilmez ve C dilini kullanan bir çok askeri uygulama vardır. Hala birçok askeri uygulama güvenirliğini kanıtlamış olan C dili ve bu dilin uzantısı olan C++ dillerinde geliştirilmektedir.
  • Piyasada birçok alanda kullanılan mikroişlemci ve mikro denetleyiciler üzerinde uygulama geliştirirken kullanılan en yaygın dil C’dir. Piyasada birçok mikroişlemci modeli vardır. Bütün mikroişlemlerin, o mikro işlemcinin sağladığı özellikleri en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan bir komut kümesi vardır. Geliştiricinin her mikroişlemci modelinin komut kümelerini öğrenip program geliştirmesi oldukça zordur. Bu nedenle üretici firmalar komut kümelerini direk olarak piyasaya sürmeyi tercih etmezler. Bunun yerine C dilinde yazılmış kodları kendi üretikleri mikroişlemcilerde çalışacak şekilde assembly diline çeviren derleyiciler piyasaya sürerler. Geliştiriciler de bu komut kümeleriyle haşır neşir olmadan C programlama dilini kullanarak program geliştirirler. C dili Gömülü Programlama olarak bilinen bu alanda standart halini almıştır ve vazgeçilmezdir. Çamaşır makinanızı yöneten mikro denetleyiciden tutun da LCD televizyonuzdaki görüntü iyileştirmesi yapan algoritmaları çalıştıran mikroişlemcilere kadar, hatta cep telefonlarına kadar aklınıza gelebilecek çok sayıda cihazda kullanılan işlemcilerin programlasında C dili kullanılmakdadır.
Tarih:GenelYazılım/Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir