İçeriğe geç

Bu hafta neler oldu? ( 1-7 EKİM)

A101’den büyük hamle!

A101’de kendine e-ticaret pastasından pay almak istiyor. Mağazada satılan neredeyse tüm ürünleri online satış ile müşterilerine sunuyor.

www.online.a101.com.tr

 

Aselsan Yerli İHA’lar için Yerli Radar Sistemi geliştiriyor.

 

Test süreci iki yıl sürecek olan radara 2021’den sonra “aktif elektronik taramalı dizi” (AESA) radarı da dahil edilecek. AESA’nın radar anteni, mekanik bir yönlendirmeye sahip olmayacak. Sistem, her saniye çevreye binlerce elektromanyetik dalga yayacak ve böylece 360 derecelik bir haritalandırma sağlayacak ve yüzlerce hedefi aynı anda tespit edebilecek.

 

Detaylar için : https://www.webtekno.com/aselsan-yerli-insansiz-hava-araci-icin-yerli-radar-sistemi-gelistiriyor-h54419.html

 

Google Yeni Telefonu Pixel 3’ün lasmanından önce instagram paylaşımı ile herkesi trolledi.

Çalınan Facebook hesapları DarkWeb’de 3 Dolara satılıyor.

 

25 Eylül’de yaşadığı saldırıdan sonra 50 milyona yakın kullanıcı hesabını çaldıran Facebook, bugünlerde bu hesapların cüzi rakamlarla piyasada dolaşması ile uğraşıyor.

Facebook cephesinden kara haberlere bir yenisi eklendi. Buna göre ürün ve servis sağlayıcıların güvenirliğini ölçen DreamMarket, Facebook hesaplarının Dark Web’e düştüğünü ve devasa bir veri havuzunun tehlike altında olduğunu belirtti.

 

Dünya genelinde en çok internet tüketen uygulama: Netflix

 

Yeni bir araştırma raporuna göre Netflix, %15’lik bir pay ile dünya çapında internet bant genişliğinde en fazla alan işgal eden uygulama oldu.

 

Instagram’ın CEO’su değişti.

 

Instagram’ın kurucuları olan Kevin Systrom ve Mike Krieger Facebook’tan ayrılılık kararı almışlardı. Sosyal medya devi tecrübeli yöneticilerinden Adam Mosseri’yi Instagram CEO’luğuna getirdi.

 

Hortonworks ve Cloudera’dan 4.36 milyar $’lık birleşme

Veri yazılım firması Hortonworks (1.78 milyar$) ve rakibi Cloudera (2.58 milyar$) %40-%60 şeklinde birleşme sağladılar.

 

Rekabet Kurumu’dan sahibinden.com’a dev ceza kesildi

Sahibinden.com’un vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik aşırı fiyat uygulamaktan dolayı rekabet yasasını ihlal edip edilmediği araştırılıyordu.  Bu soruşturmanın sonucunda ise siteye tam 10,6 milyon Türk Lirası değerinde ceza kesildi.

 

“admin”, “1234” Gibi Zayıf Şifreler 2020’den İtibaren Yasaklanıyor

 

Kişileri siber saldırılara açık hale getiren “admin” ve “1234” gibi şifreler 2020 yılından itibaren California’da yasaklanıyor. Bu kararın ardından farklı eyalet ve ülkelerin de böyle bir yasaklamaya gitmesi bekleniyor.

 

Darısı bizim ülkemizin başına. 🙂

Temel güvenlik eğitimleri tüm halka verilmesi gerektiğini savunuyorum.

 

Türkiye’yi 5G’ye taşımayı hedefleyen laboratuvarların kurulumuna başlandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, Hacettepe, Bilkent ve ODTÜ ve servis sağlayıcıların iş birliğinde 5G laboratuvarlarının kurulmaya başlandığını bildirdi.

Rektör Haluk Özen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen ve Hacettepe, Bilkent ile ODTÜ’nün de dahil olduğu 5G çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Tarih:Yazılım/Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir