İçeriğe geç

Adım Adım Asp.Net Projesi #18

Routing

ilk olarak açılış sayfamızı düzenleyerek başlıyoruz. App_Start>RouteConfig.cs ‘e bakarsanız açılış sayfası “Home” Controller içerisindeki “Index” sayfası ancak bizim Home controllerımız yok. Öncelikle işe burayı düzenleyrek başlayalım.

Bu satırdaki controller=”Home” u değiştirip, yerine “Blog” yazalım. Böylelikle sayfamızı Blog Controllerındaki Index sayafasına yönlendirmiş olduk.

Attribute Routing

Attribute Routing kullanabilmek için RoutinConfig’e aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayalım.

Daha sonra actionların routelarını controller üzerinden düzenleyebiliriz. şimdi bir kaç örnek ile nasıl yapılacağını görelim.

AdminList’in route’ını “TumAdminler” olarak değiştirdik. bu şekilde olduğu zaman domain.com/TumAdminler yolu admin listesini bize verecek.

Üsteki route’da ise id adlı bir değişken belirledik. actiona gelen id değerini okuyacaktır. süslü parantezler – {} – içerisine istediğimiz parametre adını verebiliriz. Bu örnekte id’yi kullandık.

Bu projede spesifik route kullamamızı gerektiren bir olay yok aslında ama eğer daha detaylı bir yazı isterseniz Bora Kaşmer’in yazısının linkini buraya bırakıyorum.

ASP.NET MVC 5’de Attribute Routing

//Kodla Kalın..

 

Tarih:Asp.Net MVCYazılım/Teknoloji

4 Yorum

 1. Eline saglik. Routelar icin spesifik olarak action filter attribute yazmak haricinde custom bi method cagirabilecegim yontem var mi? Ornegin soyle:

  [Route(“Falanca”, MyCustomMethod)]

  • damlakayali damlakayali

   Teşekkür ederim. Route konusunda kadar bilgi sahibi değilim ama bir şey bulursam haber veririm. 🙂

 2. merhaba bu kod bloklarını nasıl zel yer yapabiliyoruz. kendi sitemde kullanıcamda bulamadım.

  • damlakayali damlakayali

   Crayon Syntax Highlighter , adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir