İçeriğe geç

Adım Adım Asp.Net MVC Projesi #9

Ajax.BeginForm Kullanarak Yazı Ekleme

Merhabalar, bu yazıda basit bir şekilde Ajax.BeginForm  kullanarak database’e yazı ekleme işlemini anlatacağım.

İlk olarak Model class’ı ile başlıyoruz. TextAddModel classımızı ModelView’a ekliyoruz.

 

TexAdd adlı bir action oluşturuyoruz ve birde post olma durumlarında çalıştırılacak action’ı yazıyoruz. Bunları daha önce anlatmıştım burada detaya girmeyeceğim eğer takılırsanız önceki yazılara bakabilirsiniz. 🙂

View bölümünde ise Ajax.BeginForm ile basit bir form oluşturuyoruz. Kodları paylaştıktan sonra kısaca neler yaptığımı anlatacağım.

Diğer viewlarda yaptığımız gibi login kontrolünü gerçekleştirdik.
Ajax.BeginForm ajax kodu gibi çalışan bir form oluşturmamızı sağlıyor ayrıca bir ajax fonksiyonu yazmamız gerekmiyor. Her şeyi burada halledebiliyoruz.

İlk parametremiz gideceği action’ın adı, ikinci parametre gideceği Controller’ın adı, üçüncü parametre formun method’u – biz post kullandık- , dördüncü AjaxOptions, biz burada OnSuccess ‘i kullandık sadece yani başarılı olma durumunda hangi function tetiklenecek onu belirledik, başka seçeneklerde mevcut  meselaOnFailure başarısız olduğu durumda çalışacak function’ı belirlemizi sağlıyor, şuan OnSuccess bizim işimizi görüyor. 🙂 , beşinci ve son parametremiz ise kullanılacak classlar biz burada bootsrap’in form-control class’ını kullandık.

Daha sonra Html.TextBoxFor ile inputlarımızı oluşturduk. Bunların ilk parametresi göndereceğimiz model elemanlarımızı temsil ediyor. Öğeyi incele diyip incelediğimizde bu değerlerin inputların name’lerine yazılduğını görebiliriz.

Scripts kodlarında ise yine confirm kütüphanesini kullandık.

Ekran görüntülerini aşağıya ekliyorum. 🙂

Tarih:Asp.Net MVCYazılım/Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir